Gezilecek Yerler

Safranbolu'da Gezilecek Yerler

Safranbolu içerisinde bulundurduğu tarihi ve doğal yapılar sayesinde her sene yüz binlerce yerli ve yabancı turisti misafir etmektedir. UNESCO tarafından koruma altına alınan Safranbolu, çok sayıda birbirine yakın gezilecek yerlere sahiptir. Biz de bu yazımızda Safranbolu'da yapılacak aktiviteleri ve gezilecek yerleri listeleyeceğiz.

 

1- Safranbolu'nun İncisi: Babahan Konakları

150 yıllık geçmişe sahip konakların restorasyonu sonrasında Otel&Restoran&Kafe olarak hizmete açılan Babahan Konakları, Safranbolu'nun tarihi yapısını en iyi yansıtan mekanların başında gelmektedir. Anıtlar Yüksek Kurulu tarafınca "En İyi Restore Edilen Ev" ödülünü almaya hak kazanmıştır. İçerisinde ki restoranı (alkolsüz) sayesinde başta yöresel yemekler olmak üzere Türk Mutfağının en güzel tatlarını tadabilirsiniz. 2017 yılında hizmete açılmış olmasına rağmen, konaklama konusunda Safranbolu'nun en çok tercih edilen otelleri arasına girmeyi başarmıştır. Rezarvasyon için acele etmenizde fayda olacaktır. Ulaşım için yukarı ki menüden "iletişim" kısmına tıklayabilirsiniz. Safranboluda gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Babahan Konakları yer almaktadır.

Safranbolu en iyi oteli Babahan Konakları 

Babahan Konakları'na ulaşım için yukarıdaki menüden "iletişim" kısmını kullanabilirsiniz.

 

2- Hıdırlık Tepesi

Safranboluda gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında Hıdırlık Tepesi yer almaktadır. Tarihi evleri ve sokakları ile meşhur olmuş Safranbolu'ya yukarıdan bakmak istemez misiniz? Hıdırlık Tepesi, Safranbolu'ya kuş bakışı seyredebilmenize olanak sağlayan bir tepedir. Tarihte Türklerin ilk kez Safranbolu'da buraya konuşlandığı rivayet edilmektedir. Geçmiş zamanlarda bu tepede yağmur duaları yapılır, hıdırallez-bayram kutlamaları yapılırmış. Günümüzde ise ticari bir işletmenin elinde olup Safranbolu'ya yukarıdan bakabilirsiniz. Ayrıca tepede bulunan türbeleri de ziyaret edebilirsiniz. Hıdırlık Tepesi, Babahan Konakları'na sadece 100 metre yürüme mesafesi uzaklığındadır.

Safranbolu Hıdırlık Tepesi nasıl gidilir ulaşım

Safranbolu Hıdırlık Tepesi'ne Nasıl Gidilir sorusunun cevabı için buraya tıklayabilirsiniz.

3- Tarih Kokan Çarşı: Eski Çarşı

Safranbolu'nun tarihi yapısını en iyi yansıtan alanlardan birisi de Eski Çarşıdır. Babahan Konakları'na 125 metre yürüme mesafesinde olan Eski Çarşı, Safranbolu'da gezilecek yerler arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Eski Çarşı, tarihi Safranbolu'nun büyük bir kısmına sahiptir. İçerisinde bir çok ziyaret edilmesi gereken yerler vardır. Şimdi bu yerleri alt başlıklar altında inceleyelim. 

Eski Çarşı merkeze nasıl gidilir için buraya tıklayabilirsiniz.

a) Kaymakamlar Gezi Evi

safranbolu kaymakamlar gezi evi

Kaymakamlar Gezi Evine Nasıl gidilir diye soranlar için buraya tıklayabilirler.

b) Kent Tarihi Müzesi (Eski Hükümet Binası)

safranbolu kent tarihi müzesi eski hükümet binası

Safranbolu Kent Tarihi Müzesine Nasıl Gidilir için buraya tıklayabilirsiniz.

 

c) Lütfiye Camii (Kaçak Camii)

safranbolu kaçak camii lütfiye camii

Safranbolu Lütfiye Camii (Kaçak Camii) Nasıl Gidilir için buraya tıklayabilirsiniz.

 

ç) Demirciler Çarşısı

safranbolu tarihi demirciler çarşısı

Safranbolu Tarihi Demirciler Çarşısı'na Nasıl Gidilir için buraya tıklayabilirsiniz.

 

d) Yemeniciler Çarşısı Arastası

Safranbolu tarihi yemeniciler çarşısı arastası

Safranbolu Yemeniciler Çarşısı Arastasına Nasıl Gidilir için buraya tıklayabilirsiniz.

 

e) Köprülü Mehmet Paşa Camii

safranbolu köprülü mehmet paşa camii

Safranbolu Tarihi Köprülü Mehmet Paşa Camii Nasıl gidilir için buraya tıklayabilirsiniz.

 

f) Tarihi Saat Kulesi

safranbolu tarihi saat kulesi

Safranbolu Tarihi Saat Kulesi'ne Nasıl Gidilir için buraya tıklayabilirsiniz.

 

g) Güneş Saati

safranbolu tarihi güneş saati

Safranbolu Tarihi Güneş Saati'ne Nasıl Gidilir için buraya tıklayabilirsiniz.

 

4- Bulak Mencilis Mağarası

Safranbolu, sadece tarihi evleri, yapıları ve yöresel tatları ile meşhur değildir. Safranbolu, olağanüstü güzelliklere sahip doğal yapıları ile de ünlüdür. Bunlardan en önemlilerinden birisi de Bulak Mencilik Mağarası'dır. Restorasyonu 5-6 yıl önce tamamlanmış olup yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulmuştur. Yaklaşık 3 milyon önce oluşmaya başladığı tahmin edilen Bulak Mencilis Mağarası, 6 km'yi bulan uzunluğu ile Türkiye'nin en büyük mağaraları arasında yer almaktadır. 12.yy'da yaşayan insanlar Bulak Mencilis Mağarası'nı barınma ve korunma gibi amaçlar için kullanıyorlarmış. 

Bulak Mencilis Mağarası, tarihi Safranbolu yapıtlarına 11 km uzaklıktadır. Direkt önüne giden toplu taşıma aracı yoktur. Toplu taşıma araçları yakınına bırakmaktadır. Mağaraya giriş için yaklaşık 150 basamaktan oluşan bir merdiven çıkmanız gerekmektedir. Bu merdiven de doğal basamaklardan oluştuğu için geniş ve dar olabilmektedir. Mağara'nın içerisin 14-16 derece arasındadır. Mağarada ilerlemeye başladıkça sıcaklıklar biraz daha düşmektedir. Bu nedenle temkinli gitmenizde fayda olacaktır. Mağara içerisinde milyonlarca yıl önce oluşmuş sarkıt ve dikitler yer almaktadır. Yine mağara içerisinde merdivenler vardır. Mağara, 4 km gezi parkuruna sahiptir fakat bu turu tamamlamak bir hayli zordur. 

Bulak Mencilis Mağarası Yol Tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

5- Safranbolu Kristal Cam Teras

Bir dağın zirve noktasından aşağıya doğru baktığınızı hayal edin... Safranbolu Kristal Cam Teras, bir dağ üzerinden kanyonu seyretme imkanı veren bir yapıdır. Yerden 80 metre yükseklikte, altınızda saydam bir cam var ve siz yeşilliğin ve temiz havanın tadını çıkarıyorsunuz. Biraz ürkütücü gelse de son derece güvenilir bir yapı olan Kristal Cam Teras, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Safranbolu kristal cam teras nasıl gidilir için buraya tıklayabilirsiniz.

 

6- Safranbolu İncekaya Su Kemeri

Yapım tarihi tam olarak bilinmese de İzzet Paşa tarafından 1794-1798 tarihleri arasında yenilenerek halkın kullanımına açılmıştır. 116 metre uzunluğunda ve yerden 60 metre yüksekliktedir. Bir kanal üzerinde taşınan su halkın kullanımı için dağıtılırmış.

Safranbolu İncekaya Su Kemeri yol tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

Babahan Konakları - Safranbolu © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.