Restaurant

Safranbolu'da Ne Yenir?

Tarihi yapısı ile yerli ve yabancı yüz binlerce turisti kendisine çeken Safranbolu, yöresel yemekleri ile de ağızları lezzetlendiriyor. Safranbolu yemekleri, gerek ülkemizde gerekse Dünya mutfağında büyük yer tutmaktadır. Babahan Konakları Otel&Restoran olarak sizlere gerek Safranbolu yöresel yemekleri gerekse ızgara çeşitleri ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duymaktayız. Bu yazımızda ise sizlere en çok tercih edilen yemeklerimizden kısa kısa bilgiler vereceğiz.

1- Safranbolu'nun Meşhur Cevizli Yayımı:

Ülkemizde sıkça tüketilen eriştenin farklı bir versiyonudur. Safranbolu'da farklı çeşitlerde yayım yapılabilir. Bunlardan en çok tercih edilenleri; sulu-salçalı yayım ve cevizli yayımdır. Eriştenin cevizle sunulması, Safranbolu'nun vazgeçilmez yemeğidir. Babahan Konakları olarak kendimiz taze taze yaptığımız ev yapımı cevizli yayımı denemenizi öneririz.

Safranbolu Cevizli Yayım Babahan Konakları

2- Tüm Pideler Bir Yana Safranbolu Bükmesi Başka Bir Yana:

Dünya mutfağında Türk yemekleri denilence ilk üçe pide mutlaka girmektedir. Ülkemizde çeşitli pide türleri olduğunu biliyoruz. Fakat Safranbolu Pidesi (şehirdeki ismiyle Bükme), diğer pidelerden daha farklıdır. Diğer pideler gibi üzeri açık olmaz. Üzeri kapalıdır ve içinde ıspanaklı-kıymalı harcı vardır. Tercihinize göre kaşarlı-kıymalı-patatesli vb yapılmasına rağmen orijinali ıspanak-kıymalıdır. Babahan Konakları olarak, Safranbolu'nun köylerinden temin ettiğimiz doğal ıspanaklar ve kıymadan iç harcını hazırladığımız ve kendi taş fırınımızda pişirdiğimiz Safranbolu Bükmesi'ni yemek için şehir dışından gelen misafirlerimiz vardır. Sizleri de bu lezzeti tatmak için bekliyoruz. 

3- Mantının En Büyük Rakibi: Peruhi

Safranbolu'ya geldiğinizde mutlaka yemeniz gereken başka bir lezzet ise peruhidir. Yapımı mantıya benzetilse de gerek şekli gerekse iç harcı mantıdan farklıdır. Üçgen şekilde hazırlanan peruhinin içinde torba yoğurdundan yapılan bir harç koyulmaktadır. Ve mantı gibi pişirildikten sonra üzerine köy tereyağı ve baharatlar ile servis edilmektedir. İçinde hiç bir katkı maddesi bulunmayan, kendimiz yaptığımız peruhinin lezzetine bakmanızı öneriyoruz.

4- Orman Kebabı:

Orman Kebabı, Safranbolu'ya özgü bir yemek olmasa da cevizli yayım ile beraber sıkça tüketilmektedir. Bu nedenle orman kebabı Safranbolu ile özdeşleşmeye başlamıştır. Doğal et ve sebzelerden hazırlayıp taş fırınımızda pişirdiğimiz orman kebabı tadılmak üzere Babahan Konakları'nda sizleri bekliyor.

5- Etli Yaprak Sarma:

Safranbolu'nun meşhur üzümü olan Çavuşüzümü bağlarından toplanan yapraklar ile hazırlanır. İçerisinde kıymalı bir harç bulunur. Genelde yufka ekmeğe sarılıp dürüm yapılarak tüketilir. Ama günümüzde yemeklerin yanında ara sıcak olarak ya da çay sohbetlerinde atıştırmalık olarak da tüketilmektedir. 

6- Su Böreği

Kıymalı, peynirli ve mantarlı olarak yapılan su böreği bayramlarda, düğünlerde ve davet ve iftar yemeklerinde mutlaka yapılır ve konuklara ikram edilir. Babahan Konakları olarak kendimiz hazırladığımız su böreği, çayın yanında ya da yemeklerde ara sıcak olarak sıkça tercih edilmektedir.

7- Ülkeye Nam Salmış Tatlı: Safranbolu Ev Baklavası

Böylesine güzel yöresel yemeklerden sonra yine yöresel bir tatlı çok iyi gider değil mi? Eğer ilk kez Safranbolu ev baklavası yiyecekseniz, yediğiniz önceki baklavaları unutun. Babaannelerimizden ananelerimizden öğrendiğimiz şekilde hazırladığımız bol cevizli ve bol tereyağlı safranbolu ev baklavası damaklarınıza unutulmaz bir tat bırakacak. Şimdiden uyarıyoruz: Safranbolu ev baklavası bağımlılık yapabilir.

Safranbolu karabük iftar yemeği      safranbolu etli sarma dolma mezuniyet kutlaması

safranbolu karabük mezuniyet yemeği kutlaması kız kınası     safranbolu ev baklavası

safranbolu ev baklavası nerede yenir yaptırılır     safranbolu tur kahvaltısı

safranbolu tur yemekleri    safranbolu yemekleri nerede yenir

safranbolu pidesi bükme toplu yapım     safranbolu da ne yenir

Safranbolu toplu yemek yerleri     Safranbolu yöresel yemekleri Babahan Konakları

 

 

Safranbolu Babahan Konakları Otel&Kafe&Restoran olarak, Safranbolu yöresel yemekleri ile beraber ızgara çeşitlerimiz ile de sizlere hizmet vermekteyiz. Toplu yemek-kahvaltı-iftar-mezuniyet-düğün-nişan gibi organizasyonlar için bizi ziyaret edebilirsiniz. Safranbolu turları (Batı Karadeniz Turları) için toplu yemek-kahvaltı için iletişime geçebilirsiniz.

Babahan Konakları - Safranbolu © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.